SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

GDL Sjöcontainer AB lanserar "Gröna Korridorer"

Transporter inom Sverige står för en tredjedel av Sveriges totala utsläpp. År 2030 ska vi ha reducerat utsläppen med 70 % och 2045 ska Sverige vara klimatneutralt.
Som ett led i GDL Sjöcontainer AB:s fortsatta miljöarbete lanserar vi nu våra gröna korridorer där vi tar ytterligare ett steg mot fossilfria transporter.

Våra gröna korridorer som går från Göteborg till kombiterminalerna i Eskilstuna, Hallsberg och Jönköping trafikeras redan idag med elektrifierade tåg, men genom ett samarbete med Energifabriken som kommer att tillhandahålla drivmedelscisterner på kombiterminalerna, kommer även samtliga lastbilar och truckar i kombination med tågen att köras på HVO 100.

Det betyder att vi kommer köra 100 % fossilfritt till kombiterminalerna för att därefter uppnå en CO2 besparing av ”lastmile” transporten på ca 90 % från och med 1 november 2021, säger Mikael Andersson, VD/CEO på GDL Sjöcontainer AB.
Det är intressant att se hur GDL Sjöcontainer nyttjar flera trafikslag, där allt ska drivas förnybart. Använder vi alla förnybara tekniker, kan vi ställa om Sverige. Men ingen teknik kan göra det ensamt, säger Henrik Fridholm Marknadschef Energifabriken.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Henrik Fridholm
Marknadschef
henrik@energifabriken.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-24
HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultatDenodo utlyser AI- och datatävlingAllergivänlig färg till grön stadsdelXiaomi släpper färgstarka Redmi Pad 2-serien
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster