SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Hydroscand utökar sortimentet med flexibel avgasklammer

Avgasklammern är utformad i rostfritt stål
Nu utökar Hydroscand sitt sortiment av slangklämmor till att innefatta även avgasklammer i en mängd dimensioner. Avgasklammern har hög kvalitet och är designad att hålla tätt mellan rör och avgasslang i metall utan att deformera slangen.

Det senaste tillskottet till Hydroscands sortiment av slangklämmor är utformad för att fästa metallavgasslang mot röret på ett säkert och smidigt sätt. Klämman kan också användas för att fästa rör mot rör. Avgasklammern är utformad i rostfritt stål vilket gör den motståndskraftig mot de yttre och inre påfrestningar som den utsätts för, i form av värme och slitage från vägdamm och vägsalt.

Klämman är bred och utformad i ett tunt och följsamt stål som sluter om röret och slangen. Det ger ett kraftfullt grepp där klämman anpassar sig efter slangen och rörets form, istället för att deformera slangen.

Avgasklammern är smidig att montera, håller tätt och har hög kvalitet, vilket resulterar i en längre livslängd.

”Det är viktigt att ha rätt klämma till rätt applikation och plats. Det resulterar i en tidsvinst och löser problem för våra kunder som monterar avgassystem eller hanterar system som exempelvis diselgeneratorer”, säger Halit Omeragic, Försäljningsansvarig tekniska produkter på Hydroscand.

Hydroscand erbjuder avgasklammern i ett 20-tal olika dimensioner, för att passa de flesta applikationer. Det utökade sortimentet innebär att maskintillverkare, lastbilsmekaniker och lantbrukare nu hittar avgasslang i metall, rör och avgasklammer på samma ställe.

”Vi vill att det ska vara enkelt, därför vill vi erbjuda kunderna den kompletta lösningen hos oss på Hydroscand”, säger Halit.

Avgasklämman passar utmärkt till Hydroscands avgasslang 1480 och finns nu tillgänglig i Hydroscands butiker och online på hydroscand.se.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-24
HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultatDenodo utlyser AI- och datatävlingAllergivänlig färg till grön stadsdelXiaomi släpper färgstarka Redmi Pad 2-serien
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster