Enligt framtidens standard
Inom instrumentering är IO-link ett öppet protokoll som gör det möjligt för komponenter att berätta flera saker som kan vara bra för dig och ditt företag att veta om. Hur mår jag egentligen? Hur bra arbetar jag? Dessa frågor och mycket mer kan du få svar på när du använder WIKA:s IO-link-enheter som kan kommunicera.
Få information om hur dina enheter mårVi ser att allt fler företag anammar möjligheten att övervaka sin produktion med smarta enheter som samlar in givarsignaler. Med dessa kan du se hur länge en enhet varit i bruk, hur mycket den har producerat, hur den mår och logga data under produktionens gång för att se mönster som kan vara till hjälp inför framtida åtgärder.
Fördelar med att enheter kan kommuniceraMed ett öppet protokoll, som IO-link, kan du samla in information från dina komponenter i realtid vilket möjliggör att service kan planeras i förväg innan processen avbryts. När du väl planerar in ett driftstopp har du förutsättningar att reparera eller byta ut flera enheter samtidigt. I de fall något måste bytas kan den nya enhetens parametrar enkelt kopieras från sin företrädare. Behöver något ändras kan detta göras genom nätverket.
Så fungerar enheter med IO-linkMed hjälp av IO-link kan du se status på dina produkter. Dessutom gör enkelheten med IO-link att färre fel inträffar när systemet ska kopplas ihop. Oavsett fabrikat så kan alla dina produkter samarbeta tack vare det gemensamma gränssnittet vilket gör att du sparar in tid och resurser på integration och översättningar mellan olika protokoll.
Låt smarta enheter vara en del av din IIOT-lösningIIOT drivs av smarta enheter som samlar in data och fungerar som så att olika maskiner, komponenter, enheter och produkter är anslutna via internet, för att kommunicera och dela informativ data med människor och system. Den data som delas kan sedan användas för att förbättra system, arbetsrutiner och procedurer eller för att skapa helt nya arbetssätt. Man kan säga att IIOT utgör ett ekosystem där människor, applikationer och enheter integrerar med varandra.
Stefan, som är en av våra produktansvariga, finns här för dig om du behöver teknisk rådgivning.
076-527 81 14
stefan.lindstrom@oemautomatic.se
2022-07-01 - Industritorget
Certifieringar
ISO 14001:2015 – ISO 9001:2015