Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Bli medlem
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
Kontakt
Bli medlem
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Koppar är dyrt - fiber är grönt
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Koppar är dyrt - fiber är grönt
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Koppar är dyrt - fiber är grönt
Sparar pengar - och plats
Visa företagsinfo
På Viborg Amtsgymnasium, i samband med en omfattande renovering/nybyggnad, har man valt att använda fiber istället för koppar till sammanlagt 400 uttag för elevernas, lärarnas och det administrativa och tekniska personalens surfplattor och datorer. Denna lösning är inte bara praktisk och kostnadseffektiv, den är också extremt hållbar - och dessutom är fiber mer miljövänligt än koppar.
Framtidens smarta byggnadsstrukturer kommer att kräva mycket omfattande interna kommunikationsvägar. Det gäller särskilt inom utbildningsinstitutioner, där elever och studenter använder sina datorer och surfplattor som interaktiva undervisningsplattformar. Om man, som fallet är på det helt nya Viborg Amtsgymnasium, ska ge upp till 1 400 elever tillgång till internet, intranät och interaktiv undervisning, krävs en mycket omfattande kommunikationsinfrastruktur.
– Inom byggsektorn finns mycket invanda tankemönster, även när det gäller kommunikationsvägar i byggnader. Normalt skulle en installation som den i Viborg Amtsgymnasiums nya byggnader vara baserad på en HX-server som via en optisk ryggrad och ett antal UX-distributörer kommunicerar med enskilda användare med koppartråd den sista biten. Men koppar är faktiskt en dyr och miljöbelastande resurs, och varför använda koppar när fiber kan lösa uppgiften med högre hastigheter, till lägre kostnad, ökad tillförlitlighet - och i slutändan också mer miljövänligt.
Användningen av fiber har gått från att handla om "the last mile" till att bli "the last meter". Med utvecklingen inom teknik, skarvlösningar och komponenterna i ett fiberoptiskt kommunikationsnätverk är fiberoptiska lösningar mycket lättare att installera än koppar. Dessutom undviker fiber hastighets- och avståndsgränser som koppar är begränsad av, särskilt på grund av ökade frekvenser och datatakter.
Sparar pengar - och plats
Det omfattande fiberoptiska nätverket på Viborg Amtsgymnasium omfattar totalt 400 mikroswitchar. Installationen har utförts av FiberMAN A/S, som - som namnet antyder - har specialiserat sig på fiberoptik. De 400 mikroswitcharna, som har levererats från tyska Microsens genom Wexøe A/S, kan var och en förse fyra uttag för datorer eller liknande produkter. Förutom de fysiska uttagen har mikroswitcharna också en port för exempelvis en WiFi-åtkomstpunkt, så lärare och elever kan få trådlös åtkomst till skolans nätverk. I uttagen finns också två datorkontakter och två vanliga 230VAC-uttag.
– Det är mycket smart av FiberMAN A/S att använda fiber ända ut till användarna. På detta sätt undviker man de fyra eller fem UX-lokaler som annars skulle behövas för de utrymmeskrävande korsfält som kopparinstallationer skulle kräva för lokal konvertering från fiber till koppar och vice versa. Istället har man lagt rör hela vägen från HX-servern till de enskilda uttagen, och fördelen med fiberoptiklösningen är bland annat att FiberMAN A/S har kunnat dra fibern hela vägen genom installationen fram till användarplatsen. Och eftersom man sparar UX-rummen kan det frigjorda utrymmet istället användas till exempelvis undervisningsändamål.
I en CAT6A-installation finns det på grund av höga datahastigheter en naturlig begränsning för hur långt signalen kan skickas via kopparanslutningar - vanligtvis högst 90 meter. Denna gräns finns inte på samma sätt för fiber. Dessutom är det en mer kompakt lösning eftersom en huvudföring kan innehålla 24 rör, var och en kan bära 12 fibrer. Eftersom rören har en yttre diameter på endast 3 mm, blir den totala lösningen mycket kompakt. Dessutom är optisk kommunikation i stort sett förlustfri, så förutom en mer praktisk lösning behöver man inte heller hantera den värme som genereras i kopparbaserade kommunikationslösningar. Det bidrar till att göra fiberoptik till en mer miljövänlig lösning.
-Vi har genomfört beräkningar för att ta reda på hur mycket billigare installationen på Viborg Amtsgymnasium har blivit jämfört med den beräknade entreprenadsumman för en motsvarande kopparlösning. Konkret har vi sparat hela 60 procent på installationskostnaderna. Det beror naturligtvis på den enkla metoden att blåsa igenom fibrerna i rören, liksom att ansluta fibrerna i Microsens mikroswitchar har gjorts enkelt med hjälp av Microsens 'SFP:er. Det finns alltså inget krångligt fiberoptiskt anslutningsarbete kopplat till installationen.
Mycket mer robust lösning
Fiberoptisk kommunikation har på några år utvecklats från att vara lite exotiska high-end lösningar till att bli enkel fibre-to-the-office lösning med mycket pålitlig och robust drift. I en fiberoptisk anslutning finns det idag sällan mer än 0,1 dB förlust. Kommunikationen mellan servern och användaruttagen är alltså i stort sett förlustfri.
– Dessutom har fibrer fördelen att skador sällan påverkar större områden. Om man till exempel tappar strömförsörjningen till ett UX-korsfält, skulle man kanske förlora 20 till 25 procent av kapaciteten. I fallet med fibrerna skadas vanligtvis bara ett fiberpar, och det kan man snabbt återställa.
Wexøe
är förvånade över att branschen, särskilt byggsektorn, inte snabbare har omfamnat fiberoptisk kommunikation i samband med nybyggnation och renovering. Regionen Mittjylland har dock varit mycket visionär, och de tittar gärna på bra lösningar från utlandet. Och varför inte? Fiberoptik tar bara lite plats i installationen och kräver inget respektavstånd eller tidsutrymme. Dessutom kan fiberoptiken följa den teknologiska utvecklingen långt upp längs utvecklingskurvan för datahastigheter. Slutligen bör man inte glömma att fiber, till skillnad från koppar, är en miljövänlig lösning både vad gäller tillverkning och drift. Så förutom att erbjuda en robust och kostnadseffektiv lösning gör man även något bra för miljön genom att välja fiber i stället för koppar.
2023-11-01
-
Industritorget
Kontaktinformation
Wexoe AB
(+46) 040 68 20 616
Se hemsida
Skicka e-post
Kontakter
Länkar
Filmer
Karta
Skriv ut
Tipsa
Postadress
Scheelevägen 17
22370 Lund
Region
Lund
Skåne län
Sverige
Organisationsnummer:
559134-3404
Grundat:
2018
Anställda:
4
Kontakter
Länkar
Filmer
Karta
Välkommen till Wexoe AB!
Lokal automationspartner med fokus på produktivitet och driftsäkerhet
Som lokal partner och experter på ett av världens ledande automationsföretag väljer våra specialister rätt produkter från våra leverantörer för att utarbetar den optimala lösningen tillsammans med våra kunder. Wexoe kan utöver att hitta rätt teknisk lösning även ge en flexibel logistik och möjligheter för anpassning i egen montageverkstad.
Kontakta oss så berättar vi mer!
arrow_downward
Se nedan för mer information om vår verksamhet.
Skicka förfrågan
Relaterade sökord
Allen Bradley
,
Fjärråtkomst
,
Fjärråtkomst
,
Fjärråtkomst till maskiner
,
Global fjärråtkomst
,
Global fjärråtkomst till maskiner
,
HMS
,
Industriautomation
,
Irinox
,
Maskinsäkerhet
,
nVent
,
PLC
,
Prosoft
,
Rockwell Automation
,
Rostfria Industrikapslingar
,
schroff
,
Servo
,
Smart sensors
,
Smarta sensorer
Företagets tjänster/produkter
Industriautomation
:
Automationssystem
,
Automationsutrustning
,
Robotapplikationer
,
Robotautomation
,
Styrsystem
Konsultation
:
Automationskonsulter
Agenturer
Rockwell Automation
, Sverige
Rockwell Automation
, Sverige
Länkar
Fjärråtkomst till maskiner i hela världen
Academy
Aktuellt
Kontakter
Tony Annell
Divisionschef
0706092610
Skicka e-post
LinkedIn profil
Nyheter med koppling till företaget
Wexøe säljer två divisioner till UTU
20
25
1
2
1
1
Affären stärker båda bolagens fokusområden
Arrangerar årets automationshändelse
20
24
0
9
0
3
Under temat ”Make It Matter”
On-Machine™ optimerar dina maskiner
20
24
0
8
1
5
Enklare att designa, bygga och underhålla utrustning
20
24
0
8
0
6
Prioritera att reducera och förebygga driftstopp
20
24
0
7
0
5
Att automatisera ens produktion
20
24
0
6
2
7
Rockwell arrangerar årets automationshändelse
20
24
0
5
1
3
FactoryTalk Optix
20
24
0
5
0
8
Upptäck Innovationen
20
24
0
4
2
9
Ljustorn med IO-link
20
24
0
4
1
6
Persistent Data Network (PDN)
20
24
0
4
1
5
ArmorKinetix distribuerade servoenheter
20
24
0
4
0
2
Armor™ PowerFlex®
20
24
0
3
2
6
Letar du efter lösningar
20
24
0
3
1
8
Allen-Bradleys ArmorBlock 5000 I/O
20
24
0
3
0
6
Verktyg för effektiv styrning och planering
20
24
0
2
2
1
Optimera din styrprogramvara
20
24
0
2
1
9
Fiber billigare och ger högsta hastighet i kontorsfastighet
20
24
0
2
1
4
Polarbröd driftsäkert med RP3 90W systemgaranti
20
24
0
2
0
9
Fjärråtkomst - vad kan den användas till?
20
23
1
2
1
4
Wexøe A/S har stängt för jul
Filmer
Vi är Wexoe AB
Vi är Wexoe AB
Intro video
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Dansk design med hög kvalitet
20
26
0
4
1
6
Stilrena och hållbara designartiklar
Endast 1 vecka kvar till öppet hus
20
26
0
4
1
6
Du har väl inte missat att anmäla dig?
Besök Iscar på Elmia Verktygsmaskiner
20
26
0
4
1
6
Monter B05:28 den 19–22 maj
Ny klimatpremie för eldrivna arbetsfordon
20
26
0
4
1
6
Statligt stöd införs 2026
Planslipning som slutbearbetning
20
26
0
4
1
6
av maskinkomponenter
Rätt transmission från början
20
26
0
4
1
6
Så optimerar du prestanda och livslängd
ISCAR utökar JET LINE-sortimentet
20
26
0
4
1
6
Nya fräsverktyg ökar produktiviteten
300 000 robotoperationer i Norden
20
26
0
4
1
6
Milstolpe för da Vinci-systemet
Strategiska materialval stärker VVS-företag
20
26
0
4
1
6
Bättre konkurrenskraft genom smarta val
Det osynliga hotet i materialflöden
20
26
0
4
1
5
– så påverkar metallföroreningar drift, kostnader och produktion
Tungsten förbättrar arbetshandskar
20
26
0
4
1
5
Ökat skydd och komfort
Olsons levererar Hürsan-servopressar
20
26
0
4
1
5
Kundanpassade lösningar till industrin
KJK Lagerprodukter lanserar webbshop
20
26
0
4
1
5
Enklare köp av lagerinredning online
Ny 3-fas strömförsörjning
20
26
0
4
1
5
Delta DIN Eco Series
Ny laserkälla för precisionsmätning
20
26
0
4
1
5
660 nm VCSEL med stabil polarisation
Skydda elektronik effektivt och hållbart
20
26
0
4
1
5
Lösningar för lång livslängd
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
Vad är lödning?
Senaste inom tryckmätning från Keller
Luftfuktighet och IAQ
Prefabmästarna satsar på terminaltraktor
Happiness for people
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
Walter lanserar Xtra·tec® S3
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
Mässa i vår eller höst?
Plastskivor för mångsidiga projekt
Vad är lödning?
Senaste inom tryckmätning från Keller
Luftfuktighet och IAQ
Prefabmästarna satsar på terminaltraktor
Happiness for people
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
Walter lanserar Xtra·tec® S3
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
Mässa i vår eller höst?
Plastskivor för mångsidiga projekt
Koncentra tillkännager VD-övergång
20
26
0
4
1
5
Nya krav på kylaggregat
20
26
0
4
1
5
Jetstream Tooling M-Klamp
20
26
0
4
1
5
CleverReader – kompakt kodläsare
20
26
0
4
1
5
QuantuMike MD-E vinner iF Design Award
20
26
0
4
1
5
Optimizely utses till CMP-ledare
20
26
0
4
1
5
Skräddarsydda lösningar ökar kraftigt
20
26
0
4
1
5
Så väljer du rätt skyddsslang
20
26
0
4
1
5
Senaste inom tryckmätning från Keller
20
26
0
4
1
4
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
20
26
0
4
1
4
Walter lanserar Xtra·tec® S3
20
26
0
4
1
4
Happiness for people
20
26
0
4
1
4
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
20
26
0
4
1
4
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Skicka e-post
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss