SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Män använder AI mer än kvinnor

Få kvinnor använder generativ AI enligt undersökning
Bara en av tio kvinnor använder generativ AI – medan nästan dubbelt så många män använder tekniken. Brist på kunskap och syfte är några av anledningarna till att man undviker AI, visar en ny undersökning som webbhotellspecialisten STRATO har genomfört tillsammans med Sifo.

Generativ AI är en typ av artificiell intelligens som kan generera nya data eller innehåll, exempelvis för att skapa nya texter, bilder, musik och videor. Tekniken har varit ett hett omdiskuterat ämne de senaste åren, främst med anledning av de nya kraftfulla och lättillgängliga verktygen som exempelvis ChatGPT.

Män använder i större utsträckning AI-verktyg och har en mer positiv syn på tekniken jämfört med kvinnor, visar en ny undersökning som STRATO har genomfört tillsammans med Sifo. Endast 11 procent av kvinnorna använder generativ AI medan nästan dubbelt så många män gör det, 19 procent. Sju av tio kvinnor (70 procent) har aldrig provat AI.

En fjärdedel (27 procent) av männen har en positiv syn på AI och den motsvarande siffran bland kvinnorna ligger på mindre än hälften, 12 procent. Var tredje av dessa (66 procent) ser dock AI som ett verktyg för att få nya idéer och inspiration.

Brist på kunskap och syfte

Två huvudsakliga anledningar hindrar kvinnor från att använda AI: Två femtedelar (41 procent) uppger att de inte ser något syfte med generativ AI och var fjärde (27 procent) svarar att de har en brist på förståelse och kunskap om tekniken. Det är samma anledningar som män i störst utsträckning upplever som hinder för att använda generativ AI.

– AI kan vara en mycket kraftfull katalysator för kreativitet och tillväxt. Alla behöver få verktyg och resurser för att lära sig mer om AI och hur tekniken kan användas på ett praktiskt sätt så att de inte halkar efter i utvecklingen. Annars kan det få negativa konsekvenser för företagande och innovation i landet, säger Claudia Frese, vd på STRATO.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-24
HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultatDenodo utlyser AI- och datatävlingAllergivänlig färg till grön stadsdelXiaomi släpper färgstarka Redmi Pad 2-serien
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster