SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Novedo förvärvar Kulturmålarna

Novedo har förvärvat Kulturmålarna i Norrköping AB samt Kulturmålarna i Linköping AB.
Kulturmålarna är ett måleri med verksamhet i Norrköping, Linköping och Finspång. Bolaget grundades 1998 i Norrköping och har 43 medarbetare. Novedo tillträdde den 2 september 2021 varvid de tidigare ägarna av Kulturmålarna gått in som delägare i Novedo.

”Jag är glad över att Kulturmålarna nu ingår i Novedo. Bolagen är väletablerade på sina marknader och kommer fortsätta utvecklas under ledning av grundaren Henrik Nordgren som VD”, säger Per-Johan Dahlgren, VD för Novedo.

Bolaget har visserligen tre medarbetare som är skickliga på historiska målartekniker som efterfrågas i vid restauration av kulturbyggnader, men Kulturmålarnas verksamhet domineras av måleri i nyproduktion, renoveringar, privatmarknad och industri.

”Kulturmålarna är ett modernt måleri med spännvidd i uppdragen. Jag startade bolaget med min far för 23 år sedan och tycker fortfarande om att måla även om mina arbetsuppgifter de tio senaste åren huvudsakligen handlat om annat”, säger Henrik Nordgren, grundare och VD för Kulturmålarna.

”Vi är taggade att fortsätta utveckla Kulturmålarna på den inslagna vägen, nu med Novedo som ägare”, avslutar Henrik Nordgren, grundare och VD

Per-Johan Dahlgren, VD

070-59 706 44

per-johan.dahlgren@novedo.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-25
Sveriges beredskap mot cyberhot
2025-06-24
Busch lanserar COBRA DH‑vakuumserieMoussi Montage lanserar stilrena gallerdörrarHar du en favorit bland våra bästsäljare?HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultat
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil