SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Ny Nordenchef för Panasonic

Värme- och kyllösningar får en större roll
Thibaut Marsol har utnämnts till ny VD för Panasonic Norden. Samtidigt lägger företaget om riktningen framåt och ger värme- och kyllösningar en större roll i organisationen för att säkerställa klimatneutralitet innan 2030.

Thibaut Marsol började arbeta som verställande direktör för Norden den 1 april. Han inledde karriären i Panasonic som marknadschef i Frankrike, men har de senaste åren varit vice vd för Panasonic Heating & Cooling i Norden.

De senaste åren har värme- och kyllösningar utgjort en växande andel av omsättningen i företaget. För att underlätta framtida tillväxt kommer verksamheten i Norden drivas av Heating & Cooling Solutions.

– Värme- och kyllösningar står för en allt större andel av vår omsättning. Därför är det naturligt att detta segment får mer uppmärksamhet inom organisationen, både när det kommer till fokus, ledning och styrning, säger Thibaut Marsol.

En annan anledning till det nya fokusområdet är att Panasonic vill lägga i en högre växel för att nå klimatmålen. Företaget har en global plan för att uppnå netto 0 i CO2-utsläpp innan 2030.

– Värme- och kyllösningar är avgörande för att vi ska nå klimatmålen vi har satt. Detta är ett viktigt mål för Panasonic och vi är övertygade om att vi kan nå det genom att fokusera mer på värmepumpar och luftkonditionering, avslutar Thibaut.

Om Panasonic
Panasonic är världsledande inom utveckling och produktion av elektroniska produkter och lösningar för konsument-, affärs- och industrimarknaden. Från och med den 1 april 2022 kommer Panasonic Group att omvandlas till ett rörelsedrivande bolag med Panasonic Holdings Corporation som holdingbolag med åtta dotterbolag. Koncernen grundades 1918 och arbetar för att skapa ett bättre samhälle genom att tillhandahålla hållbara lösningar. I slutet av räkenskapsåret 31 mars 2021 hade företaget en nettoomsättning på 54,02 miljarder euro. Panasonic arbetar för att skapa välstånd genom innovation med en önskan att göra vardagen enklare och skapa ett bättre liv för konsumenterna.

Läs mer om Panasonic Heating & Cooling här

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-24
HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultatDenodo utlyser AI- och datatävlingAllergivänlig färg till grön stadsdelXiaomi släpper färgstarka Redmi Pad 2-serien
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster