SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Riskbedömning med åtgärd enligt AFS 2017:3

När riskbedömde ni er tryckluftsanläggning senast?

Anvisningar kring trycksatta installationer regleras utefter arbetsmiljöverkets föreskrifter (AFS 2017:3) och sätter krav på er som arbetsgivare att utföra en riskbedömning årligen.

Syftet med dessa förskrifter är att förhindra olycksfall och ohälsa vid användning av trycksatta anordningar.

Utefter dessa anvisningar förväntas det att arbetsgivaren regelbundet ska gå igenom anläggningen för att förhindra risker som kan orsaka personskador.

Här står vi nu till tjänst med vår erfarenhet och kunskap för att hjälpa er följa de föreskrifter som råder. Vi utför årligen riskbedömningar för över 70 företag i varierade verksamheter inom vårt upptagningsområde.

Vi håller oss uppdaterade kring Arbetsmiljöverkets anvisningar och kommer ut på plats för en genomgång av er anläggning.

Vid genomgång sker dokumentering och en åtgärdsplan skrivs där vi erbjuder att åtgärda de fel som upptäckts för att slutföra hela processen.

En riskbedömning schemaläggs sedan årligen utefter Arbetsmiljöverkets föreskrifter och vi kontaktar våra kunder när det åter är dags igen.

Du som arbetsgivare kan helt enkelt luta dig tillbaka och veta att vi sköter era riskbedömningar kontinuerligt och utefter uppdaterade föreskrifter.

Intresserad av att veta mer?

Kontakta Peter på Frovena Service AB redan idag.
0793 34 57 35
peter@frovenaservice.se

Användning och kontroll av trycksatta anordningar

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-21
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad
2025-04-18
Återvinningsbolaget firar
2025-04-17
Nya HiScroll 46 lanseras av Pfeiffer Vacuum
2025-04-16
Kom förbi oss i ÄlvsjöNytt industrimagasin lyfter GnosjöregionenOEM Automatic utökar sortimentetOilQuick lanserar nya HF-kopplingarCrossBoard 800® A
2025-04-15
Riskprognoser UC Laser Components deltar i DOPS 2025 Enkel tillgång till digital­isering av svetsarbetetICONICS byter namn till Mitsubishi ElectricStina Carlson ny CFO på Sveafastigheter