SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

ROTEX AB förvärvas av dess VD Joel Alexandersson

Joel Alexandersson, VD för Rotex AB sen 8 år tillbaka
Rotex AB har per den 1:a Juni förvärvats av Joel Alexandersson som har varit Rotex VD sen 8 år tillbaka.

Rotex AB baserat i Partille strax utanför Göteborg har sedan 1947 varit en viktig leverantör av svarvade komponenter i de små dimensionerna för den svenska marknaden och för ett antal större kunder ute i Europa.

Rotex har en unik maskinpark av 62 svarvar av olika slag alla fokuserade på kostnadseffektiv produktion av detaljer i dimensionerna Ø2-16mm.

Kjell-Roger Holmström, VD på Obadja AB och tidigare ägare, säger:
”Rotex AB är ett unikt svarvföretag som med sina maskiner lyckas konkurrera i priser med länder som Kina, Taiwan och Indien. Joel Alexandersson har jobbat för mig i tolv år varav 4 år i Kina och 8 år som VD för ROTEX. Joel har utvecklat Rotex på ett mycket fint sätt och det är min starka övertygelse att han kommer fortsätta att utveckla Rotex på bästa sätt både för Rotex personal och för dess kunder.”

Joel Alexandersson, VD för Rotex AB sen 8 år tillbaka och den nya ägaren för Rotex AB.
” Det är med stor respekt för de som har gått före och byggt upp Rotex sedan 1947, först grundarna som7u byggde våra Rotex maskiner som fortfarande snurrar. För de operatörer som med en otrolig hantverks känsla har kört dessa maskiner och även förbättrat dem i flera generationer. Respekt och tacksamhet även till Kjell-Roger som har ägt Rotex AB sedan 2013 och har varit villig att investera både tid och pengar för att Rotex ska nå sin potential. Jag är mycket stolt över det team som Rotex AB nu består utav och ser mycket ljust på framtiden. Vi som team på Rotex är hungriga att få hjälpa fler kunder med vår unika maskinpark.”

Joel Alexandersson, VD på Rotex AB
telefon +46(0)704614432 eller e-post joel.alexandersson@rotex.se

Kjell-Roger Holmström, VD på Obadja AB
telefon +46(0)708-400 800 eller e-post krh@obadja.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-24
HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultatDenodo utlyser AI- och datatävlingAllergivänlig färg till grön stadsdelXiaomi släpper färgstarka Redmi Pad 2-serien
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster