Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Unik satsning med en rullande mässmonter

Mobil utställning med produktdemonstrationer
Milltool AB startar nu en landsomfattande satsning genom att åka ut till kunder och förevisa ett utvalt sortiment. Med hjälp av en specialinredd lastbil kan ett brett sortiment av vakuumbord, pneumatisk materialhållare och andra artiklar för materialfixering visas och testas i drift.

Förutom olika metoder för materialfixering visas även den nya CNC fräsmaskinen Milltool MT22. Alla som får ett besök av Milltools rullande utställning får dessutom se alla artiklar i drift. Man kan alltså testa fixeringskraften i olika vakuumbord och till och med få se CNC fräsmaskinen MT22 demonstrerad och körd på plats.

- Idèn till satsningen fick vi efter att vi deltagit i en industrimässa och såg möjligheten att åka ut och visa del av vårt sortiment i drift. Behovet av mer kunskap inom vakuumteknik och dess möjligheter är stort och det är helt avgörande att vi kopplar in artiklarna så våra kunder får testa funktionerna i verkligheten säger Ulf Sandberg på Milltool AB.

Vill du ha ett besök av Milltools rullande utställning är det bara att ta kontakt via telefon eller mejl. Du behöver bara bistå med ett vanligt 230V uttag så kan du få se och testa flera olika varianter av vakuumbord och andra artiklar.

Ulf Sandberg Milltool AB
070-575 11 75
ulf.sandberg@milltool.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-03-13
Nyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
2026-03-12
Tunnaste skärskydds­handsken i toppklassRobusta gummi-metall-anslutningarNär roboten blir kollega i logistikenOlsons Maskinservice AB blir återförsäljareÄventyr över Nordsjön
2026-03-11
Optimera HVAC-filter med PM-dataEpical prisas 2026
2026-03-10
Nyhet: eCLIQ-cylindrarElesa presenterar produktserien Soft-TouchGravlund lyfter fitnessbranschenNyheter på Elmia Verktygsmaskiner 2026Happiness at work
2026-03-09
Logistik utan gränserAutonom tusenkonstnär sätter ny standardVälkommen på cyber­säkerhetsevent i Tranås
call