Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Världsledande kläd­producent väljer Coloreel

Printful väljer svenska Coloreels unika brodyrteknik
Det amerikanska unicornföretaget Printful, som producerar kläder on-demand, väljer Coloreels unika brodyrteknik för att bredda sitt erbjudande.

Brodyr har alltid haft begränsningar gällande färgutbud, eftersom en maskin endast kan rymma ett litet antal trådar och varje tråd har sin bestämda färg. Till exempel är den röda tråden bara en sorts röd, utan ljusare eller mörkare färgvariationer. Detta har gjort det svårt att använda brodyr för design som innehåller ett stort urval av färger och gradienter.

Coloreel är ett svenskt företag som har tagit fram en produkt för direktfärgning av tråd. Företagets teknik gör det möjligt att använda en enda vit tråd för att skapa komplicerade mönster med tusentals färger, samtidigt som både kvalitet och effektivitet förbättras. Tekniken eliminerar också avloppsvatten under infärgningen, vilket ger en mer hållbar produktion.

Printful är ett av de första företagen inom print-on-demand för kläder som nu tar in den nya tekniken från Coloreel – och därmed får ett helt digitalt arbetsflöde för brodyr.

"Printfuls nya obegränsade brodyrteknik ger kunderna nya möjligheter att experimentera och omvandla sina kreativa idéer till produkter. På Printful lägger vi stor vikt vid innovation då vi strävar efter att erbjuda de bästa lösningarna och tjänsterna för våra kunder. Jag tror att den här nya funktionen kommer att förändra branschen och ge återförsäljare möjlighet att sälja produkter med komplicerad brodyr eller logotyper som perfekt matchar deras varumärke”, säger Elina Kruze, chef för ny produktutveckling och merchandising på Printful.

"Det är otroligt roligt att en så pass tung aktör inom klädproduktion väljer att satsa på Coloreels teknik. Genom vår integrerade digitala lösning för effektiv produktion av broderier on-demand erbjuder vi Printful-kunder ytterligare affärs- och värdeskapande möjligheter. Det gör det möjligt för både återförsäljare och varumärken att växa”, kommenterar Torbjörn Bäck, VD för Coloreel.

För närvarande är Coloreels teknik i testfas hos Printful, vilket innebär att det är endast tillgängligt för ett mindre antal Printful-kunder. Företaget planerar dock att gradvis implementera tekniken under de kommande månaderna.

För mer information om Coloreel följ nedan länkar eller kontakta:

Torbjörn Bäck, VD Coloreel
torbjorn.back@coloreel.com
0761-109177

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
call