SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Zaptec växer 14%

Trots tillfälligt utmanande marknad i första kvartalet
Resultat för första kvartalet 2024: Laddboxföretaget Zaptec fortsätter att växa på en tillfälligt utmanande marknad i Norden, med en strategi som betonar tålamod och framtidsinriktade investeringar för att fokusera på långsiktig tillväxt och hållbar utveckling.

Den utmanande makroekonomiska utvecklingen har visat sig vara en betydande faktor som påverkar resultaten under det första kvartalet, samtidigt som bolaget proaktivt har stärkt sin position på marknaden.

– Jag ser att Zaptec är väl positionerat, nu som marknadsledare i Norden och tredje störst i Europa. Med den ständigt ökande efterfrågan på elektriska fordon (EV) och strängare regler som kräver lägre utsläpp från 2025, samt kommande lanseringar av flera nya prisvärda elbilsmodeller under de kommande kvartalen, förväntas marknaden för elbilsladdare fyrdubblas under de kommande åren, säger Kurt Østrem, vd för Zaptec.

Zaptec kommer att fokusera på nyckelmarknader som Storbritannien, Nederländerna, Frankrike och Tyskland för att dra nytta av denna tillväxt, där efterfrågan förväntas vara exceptionellt hög.

–  Vi står fast vid vårt löfte att vara en långsiktig och hållbar aktör i omställningen till elektrisk mobilitet och vi fortsätter att följa vår strategi att leverera kvalitetsprodukter på en marknad med strikta säkerhetskrav. Över tio procent av alla laddare som såldes i Europa under 2023 var Zaptec-laddare. Detta visar att vi är starkt positionerade för ytterligare tillväxt, säger Kurt Østrem.

Nyckeltal från Q1-rapporten:
• 300 miljoner NOK i omsättning under Q1, 14% tillväxt
• Orderingång på 306 miljoner NOK
• Orderstock på 452 MKK
• Bruttomarginal på 38%
• Opex på 115 miljoner NOK
• EBITDA på -2 miljoner NOK

Ta del av Zaptecs Q1-rapport här.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-24
Busch lanserar COBRA DH‑vakuumserieMoussi Montage lanserar stilrena gallerdörrarHar du en favorit bland våra bästsäljare?HMS lanserar Red Lion® och N‑Tron®Så förbättrar RAG dina AI-resultat
2025-06-23
Fordonskameror ökar säkerhet för allaCognizant och Google i AI-samarbeteNya Plug&Safe serien Industrisäljare söks
2025-06-19
Scantruck AB på Brunnby LantbrukardagarEn svensk kulturskatt letar ny hamnPaul‑Henri Geisler blir Wibe Groups nye VDSvenska startups bäst på AIEnergidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster