SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Dana Lim har växtvärk och bygger ut igen

Utökar med en ny lagerlokal på 1200 kvadratmeter
Dana Lim är Nordens ledande tillverkare av spackel, lim och fogmassa. Men företaget växer fortfarande och nu utökar de med en ny lagerlokal på 1200 kvadratmeter. Den nya lagerhallen byggs i förlängning till deras existerande lager och kommer att vara en grundsten i arbetet med att förbättra servicen för kunder i hela Norden, tack vare enklare varuhantering och logistik.

Så sent som 2018 expanderade Dana Lim deras huvudkvarter med en ny lagerlokal på hela 3800 kvadratmeter. Men nu, bara tre år senare, har företaget redan behov för ytterligare kapacitet.

- Det är ju faktiskt inte så länge sedan vi senast utökade vår lagerkapacitet. Därför är det fantastiskt att vi redan nu har behov för ytterligare plats, då verksamheten fortfarande växer. Under den kommande tiden har vi faktiskt stora förhoppningar och förväntningar om att vi kommer att se ytterligare tillväxt i hela Norden, säger Lars Christensen, VD för Dana Lim.

Den nya lagerhallen blir en förlängning av Dana Lims existerande lagerbyggnader, och kommer att vara med i arbetet att förbättra deras totala varulogistik markant. Lars Christensen fortsätter:
- Hallen är byggd i samma stil och material som de existerande lagerhallarna från 2018. Med den nya lagerlokalen förbättras den interna logistiken betydligt, då vi nu kan ha hela vårt produktsortiment samlat under samma tak. Det skapar en enklare och snabbare hantering av varorna ända fram till försändelsen.

Strategisk tillväxt på flera fronter
Expansionen är ett uttryck för Dana Lims framgångar. En av anledningarna till framgången är förvärvet av det danska företaget PKI Supply som genomfördes i januari 2021.

– Vi utökar och stärker hela tiden verksamheten genom utveckling av nya gedigna och innovativa produkter. Samtidigt är det också en del av vår tillväxtstrategi att skaffa ny kompetens på andra sätt. Det har vi bland annat gjort i och med förvärvet av PKI Supply, som är den marknadsledande leverantören av industrilim, fortsätter Lars Christensen.

Han kompletteras av Torsten Hjelm, Country Manager hos Dana Lim Sverige, som avslutar:

- Den nya lagerhallen är inte bara ett välkommet tillägg för oss som företag. Det är även positivt för våra kunder i hela Norden, även i Sverige. En utökad lagerkapacitet ger oss nämligen större flexibilitet och möjlighet att utveckla och anpassa våra produkter för att passa våra svenska kunders behov.

För mer information, kontakta:
Torsten Hjelm | Country Manager, Dana Lim Sverige |
T +46 705 265 771 | E-mail: toh@danalim.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-13
Tritium lanserar TRI-FLEX i Europa ICA i Nybro rustar för framtiden Från vinfält till väggnära golvbrunnar
2025-06-12
Säkert laddatNytt hos norelemFlera faktorer avgör teknikens genomslagSjälvläkande nätverk nästa steg i teknikenNytt system ska minska fallolyckor
2025-06-11
Castrol satsar på bättre fordonsutbildningSommarstängt hos Helge Nyberg i juliBelysning för ditt elskåpKan skaka svensk industriAWS fortsätter miljard­satsa på AI-startups
2025-06-10
Har du tröttnat på att byta pressbackar?Avfallshantering för hela arbetsplatsenMoussi lanserar moderna smidesräckenNy multiturn kit-encoder för stegmotorerRekordintresse för Trädagars 2025
2025-06-09
Besök oss på Paris Air Show 2025Lär dig Aurora Design Assistant i MalmöFPT Industrial i havs­projekt med One OceanXiaomi SU7 Ultra till Gran Turismo 7