SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Enklare och effektivare TIG-svetsning

Så kan den oerfarna svetsaren svetsa med kvalité
Dynamic Wire är en avancerad TIG-svetsmetod utvecklad av Fronius, känd för sin precision och effektivitet. Denna teknik erbjuder en hög nivå av automatisering och anpassningsbarhet, vilket gör svetsprocessen enklare och resultatet mer pålitligt. Axson, en framstående leverantör inom svetsteknik, erbjuder nu denna framstående metod till sina kunder. I denna artikel kommer vi att utforska vad Dynamic Wire är, hur det fungerar och varför det är ett utmärkt val för industriella tillämpningar.

Så fungerar Dynamic Wire


Fronius TIG-svetsar med Dynamic Wire skiljer sig från traditionella TIG-svetsar genom sin automatiska självreglering. I stället för att behöva justera trådmatningshastigheten manuellt, behöver du med Dynamic Wire endast ställa in en parameter. Systemet anpassar sedan automatiskt trådmatningshastigheten efter de aktuella svetsförhållandena. Detta innebär att mängden svetstråd alltid är optimal, vilket resulterar i jämnare och starkare svetsfogar.

Fördelarna med denna teknik är många


Automatisk anpassning: Dynamic Wire justerar automatiskt trådmatningshastigheten, vilket minskar behovet av manuell justering och minimerar risken för svetsdefekter.

Enklare hantering: Även oerfarna svetsare kan snabbt lära sig att använda Dynamic Wire och producera högkvalitativa svetsfogar.

Högre produktivitet: Genom att automatisera trådmatarprocessen kan svetsare arbeta snabbare och mer effektivt.

Användningsområden och fördelar


Dynamic Wire är idealisk för en rad olika applikationer där hög precision och effektivitet är avgörande. Några av de främsta fördelarna med Dynamic Wire inkluderar:

Förbättrad svetskvalitet: Den automatiska justeringen av trådmatningshastigheten säkerställer konsekvent högkvalitativa svetsfogar.

Minskad risk för defekter: Med mindre manuell justering minskar risken för felaktiga inställningar och därmed svetsdefekter.

Ökad effektivitet: Svetsare kan fokusera mer på själva svetsningen i stället för att justera utrustningen, vilket ökar den totala produktiviteten.

Din partner inom svetsteknik - Axson


Axson är stolta över att erbjuda TIG-svetsar med Dynamic Wire från Fronius, ett varumärke känt för sin kvalitet och innovation. De förstår att varje industri har unika behov och utmaningar, och har experter för att hjälpa dig att hitta rätt lösning.

Hos Axson hittar du svetsmaskiner som är utformade för att möta de högsta kraven på precision och hållbarhet.

Ta kontakt idag för att säkerställa att dina projekt inte bara möter, utan överträffar industristandarderna.
Kontaktinformation
Postadress
Södra Långebergs­gatan 18
43632 Askim
Region
Göteborg
Västra Götalands län
Sverige
Organisationsnummer:
556227-1279
Grundat: 1984
Anställda: 25
Axson Teknik är ett företag i en familjeägd bolagsgrupp som startades 1946. Gruppen marknadsför utrustning, tillsatsmaterial och tillbehör för lödning, svetsning, skärning, materialprovning och mätning.
Axson Svenska fakturerade 2022 för ca 270 miljoner kronor och består av ca 50 anställda.

Axson Teknik startade 1984 och tog då över den svenska agenturen för Harris USA som tillverkar välkända utrustningar för gasskärning med propan/syrgas.

1996 blev Axson Teknik svensk generalagent för FRONIUS GmbH, Österrike – en av världens största och ledande tillverkare av svetsutrustningar med över 7000 anställda och en omsättning på 1,2 miljarder Euro 2022.

Certifieringar

ISO 9001:2015

Kontakter

Sara Stensson
Digital media, digital marknadsföring
031-7485282
Jerry Magnusson
VD
031-7485275
Peter Elmen
Säljare, svetstekniker
031-7485278
0705-662278
Patrick Gyllén
Säljare, svetstekniker
031-7485277
0705-289077
Daniel Eriksson
Ansvarig service
031-7485273
0736-255273
Niclas Åkesson
Ansvarig robotavdelning
031-7485287
0706-185287

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2024-12-18
Optimizely utses till ledare Satsar 100 miljoner dollar på kompetensglappet VD ser ljust på 2025 efter ett turbulent årDana Lim presenterar ny COO
2024-12-17
Engångspallar för industrin Testade packningar ökar säkerhetenLOGIQUICK TOUR – Bearbetar du intelligent?Endast en av fyra använder AI på jobbetEn tradition värd att återbruka
2024-12-16
Optimerad smörjning med fettflödesmätare EUR-pallarSCN utsedd till representantCountry Manager blickar tillbaka på året Många företag utsatta för bedrägeriförsök
2024-12-13
Industritorget fortsätter sin starka tillväxtresa Vi har spännande nyheter! Säkerhet på jobbet Nytt: Fronius CMT Additive ProHåll dig frisk med HibouAir
2024-12-12
Checklista för en smidig kontorsflyttPulsgivare från Kübler med Profisafe Ny Nordenchef för TBAuctions 35 år av eländeEtt halvår med fokus