SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Michelin presenterar ett än mer hållbart MC-däck

Tack vare Enviros återvunna kimrök
Däcktillverkaren Michelin har inför årets säsong av tävlingsserien för motorcyklar, MotoE World Cup, lyckats ta fram en ny version av sitt racingdäck med ännu högre andel miljömässigt hållbara material. Den nya versionen består av i snitt hela 46 procent hållbart material varav en betydande del är återvunnen kimrök som levererats av Enviro. Samtidigt har Michelin tagit ytterligare steg mot massproduktion av sina miljömässigt mer hållbara däck.

Årets säsong av tävlingsserien för elektriska motorcyklar MotoE, är den fjärde och när premiären nu sker passar Michelin på att presentera ännu ett hållbart racingdäck som tagits fram speciellt för MotoE. Även den här gången sker det med hjälp av återvunnen kimrök som levererats från Enviro.

”Det är förstås fantastiskt kul att Michelin från ett hållbarhetsperspektiv fortsätter att förbättra sina däck med hjälp av vår återvunna kimrök”, säger Thomas Sörensson, vd för Enviro.

Den genomsnittliga halten av återvunna material i den nya versionen av racingdäcket uppgår till 40 procent, beräknat som ett medelvärde mellan fram- respektive bakdäck, jämfört med drygt 36 procent i den tidigare versionen. Med mer än 1 500 tillverkade däck för MotoE konstaterar Michelin också att bolaget nu även bevisat att de klarar att ta det avgörande steget från prototypstadiet till serieproduktion av hållbara däck.

”Skall våra återvunna och miljömässigt mer hållbara material kunna göra någon verklig skillnad måste de gå att använda i en storskalig industriell process. Michelin har med sitt mc-däck tagit avgörande steg mot en massproduktion och visat att både deras mål om en miljömässigt fullständigt hållbar däcktillverkning till 2050 är en reell möjlighet, och att våra material kommer att spela en avgörande roll för den omställningen”, säger Thomas Sörensson.

I den pressrelease som Michelin gick ut med när bolaget i förra veckan presenterade sitt nya racingdäck för MotoE, upprepar bolaget också att samarbetet med Enviro är centralt för Michelins arbete med att ta fram mer miljömässigt hållbara däck.

För mer information, vänligen kontakta:
Thomas Sörensson, vd Enviro, +46 (0)735-10 53 43, thomas.sorensson@envirosystems.se
Urban Folcker, CFO Enviro, +46 (0)760-00 13 11, urban.folcker@envirosystems.se
Alf Blomqvist, styrelseordförande Enviro, +46 (0)733 149 700, alf@blomqvistunlimited.com

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-17
Byggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster
2025-06-16
Små insatser stärker biologiska mångfald
2025-06-13
Additiv tillverkningPV Systems får prestigeorder från ABBOEM Automatic på International Drone ShowMoussi Montage lanserar utomhusräckenBättre ljus i elskåpet
2025-06-12
Säkert laddatNytt hos norelemFlera faktorer avgör teknikens genomslagSjälvläkande nätverk nästa steg i teknikenNytt system ska minska fallolyckor
2025-06-11
Castrol satsar på bättre fordonsutbildningSommarstängt hos Helge Nyberg i juliBelysning för ditt elskåpKan skaka svensk industriAWS fortsätter miljard­satsa på AI-startups