SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Parkers nya T7G-serie med hydraulpumpar

Passar perfekt för all modern lastbilsdrift
Parker Hannifin Pump & Motor Division Europe, världsledande inom rörelse- och styrteknik, har presenterat lanseringen av sin nya T7G-serie med hydraulpumpar för lastbilar. Nya, starkare hus i kombination med Parkers senaste driftpumpteknik med variabelt varvtal gör denna serie av enkla och dubbla hydrauliska vingpumpar perfekta för installation i alla typer av lastbilar som använder monteringsstandarden ISO 7653. Den här nya serien är en förbättring av den tidigare T6G-serien och är inte bara avsedd för användning i diesellastbilar, utan även i hybrid-, el- och vätgasfordon.

T7G-serien av vingpumpar är utformad för tunga applikationer och erbjuder OEM-kunder och slutanvändare optimal prestanda, hållbarhet och kostnadsbesparingar. De nya funktionerna inkluderar förbättrad tryckkapacitet och höga drifthastigheter (upp till 3 600 varv/min) för bästa möjliga effektivitet, samt bättre kallstartskapacitet. Pålitlighet garanteras också, eftersom dessa högkvalitativa produkter är resultatet av år av ständiga förbättringar baserat på enastående expertis hos Parker Denison Technology.

T7G-hydraulpumpar erbjuder ett brett utbud av drifthastigheter och, precis som för alla vingpumpar i T7-serien, förblir deras prestanda mycket stabil över tid, vilket gör dessa pumpar till en idealisk lösning för moderna hydraulstyrda maskiner. T7G-hydraulpumparna är utformade med en kortare längd och lättare hus för att vara enklare att installera, samtidigt som de uppfyller de senaste lastbilstillverkarnas specifikationer. De finns som enkla eller dubbla pumpar, med flera deplacementalternativ tillgängliga för att matcha individuella applikationsbehov.

”Den nya T7G-serien har en tålig, optimerad design som erbjuder en förbättrad och kostnadseffektiv lösning för lastbilar som drivs av traditionella eller förnybara bränslen”, säger Patrick Plassart, marknadsutvecklingschef, PMDE Division, Parker Hannifin. ”De är resultatet av många års nära samarbete med våra kunder och innovativt tänkande i våra team, som ständigt anpassar vår unika Parker Denison Vane-teknik för att möta nya behov som uppkommer på marknaden.”

Mer information finns på Mobil pump för kraftuttagsmontering – T7G-serien.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-11
Belysning för ditt elskåpAWS fortsätter miljard­satsa på AI-startupsOptimera industriella projekt med
2025-06-10
Har du tröttnat på att byta pressbackar?Avfallshantering för hela arbetsplatsenMoussi lanserar moderna smidesräckenNy multiturn kit-encoder för stegmotorerRekordintresse för Trädagars 2025
2025-06-09
Besök oss på Paris Air Show 2025Lär dig Aurora Design Assistant i MalmöFPT Industrial i havs­projekt med One OceanXiaomi SU7 Ultra till Gran Turismo 7
2025-06-05
HibouAir DUO mäter CO₂ och partiklarNästa generation sprutautomater är härVälj rätt kabel och kedja direktFörsta uthyrningen klar i Verdions anläggningAWS lanserar European Sovereign Cloud-upplägg
2025-06-04
Så håller du vakuum­pumpar svala i sommarTvå nyheter i zinkspray-sortimentetKablar som hållerCirkularitet bevarar värdet i tillverkningNya säkerhetslösningar mot digitala hot