SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Rekordstort intresse för energifrågor

Över 500 fritextkommentarer i en kundenkät
Närmare 250 kunder anmälda till fjärrvärmemöte. Högtryck på solcellsfronten och många samtal om el till kundservice.

– Vi är överväldigade. Under mina år på Öresundskraft har jag aldrig upplevt ett så stort intresse för energifrågor som just nu.

Det säger Alexander Scheele, kundupplevelseansvarig på Öresundskraft. När han och hans kollegor genomförde en kundundersökning inför lanseringen av driftkontroll av fjärrvärmeanläggningar hos privatkunder, fick man över 500 kommentarer.

– Svaren hjälper oss att utforma vår nya tjänst Fjärrvärme Trygg men de visar också att intresset för energi är mycket stort. När vi arrangerade en informationsträff för våra privata fjärrvärmekunder anmälde sig nästan 250 personer. Vi har aldrig varit i närheten av de siffrorna förut.

Alexander Scheele pekar på högre elpriser och en allmänt stökig situation på den globala energimarknaden som förklaring.

– Våra kunder är mer medvetna om den egna energianvändningen, det ser vi bland annat på intresset för solceller, vi har rekordmånga förfrågningar. Vi märker det också på mängden samtal om elavtal till vår kundservice.

Alexanders råd till privatkunder som kanske oroas över el- och energipriserna är att först och främst se över sitt eget hus.

– Välj fjärrvärme om du kan, det är en trygg uppvärmning med stabila priser. Och alla de andra, klassiska råden gäller fortfarande: släck ljuset, vädra snabbt, tvätta på kvällar och nätter då elen är billigare, se över ditt elavtal, fundera på storleken på villans huvudsäkring.

Mer information:
Alexander Scheele, kundupplevelseansvarig, Öresundskraft, tel. 070-000 36 40
Göran Skoglund, pressansvarig, Öresundskraft, tel. 070-418 34 35

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-18
Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stilEn klassiker och kundfavoritXiaomi lanserar Redmi A5 i Sverige
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster
2025-06-16
Små insatser stärker biologiska mångfald
2025-06-13
Additiv tillverkningPV Systems får prestigeorder från ABBOEM Automatic på International Drone ShowMoussi Montage lanserar utomhusräckenBättre ljus i elskåpet
2025-06-12
Säkert laddatNytt hos norelemFlera faktorer avgör teknikens genomslagSjälvläkande nätverk nästa steg i teknikenNytt system ska minska fallolyckor