Kan rena utsläpp från industri, även i nordiskt klimat
Mikroalger kan återvinna växthusgas och näringsämnen från industriellt avfall och på så vis minska klimatavtryck och övergödning. Lina Mattssons avhandling i ekologi visar hur metoden kan användas även i ett nordiskt klimat, vilket tidigare har setts som en utmaning eftersom algerna är beroende av värme och solljus.
Tekniken, som länge har utforskats av Linnéuniversitetets
forskargrupp Algoland, går ut på att leda in utsläpp i odlingsbehållare, så kallade fotobioreaktorer, med mikroalger i. Genom fotosyntes fångar algerna upp ämnen som koldioxid, kväve och fosfor, som omvandlas till värdefull biomassa i stället för att spridas i naturen. Den gröna algmassan är värdefull eftersom den innehåller stora mängder protein, kolhydrater och fetter.
– Algmassan kan användas till samhällsnyttiga produkter så som biobränsle, djurfoder, kosmetika och kosttillskott. På det viset kan mikroalger bidra med lösningar för ett mer cirkulärt samhälle, säger Lina Mattsson, forskare i ekologi.
Läs hela nyheten om Elin Mattssons avhandling på
Lnu.se.
Mer information
• Avhandlingen I sin helhet:
Microalgal solutions in Nordic conditions – industries transition toward resource recovery?• Forskargruppen
Algoland – algbaserade lösningar till industri och samhälle för rent vatten och luft
Kontakt
Lina Mattsson, forskare, 0480-44 63 33,
lina.mattsson@lnu.seUlrika Bergström, pressansvarig, 070-259 36 29,
ulrika.bergstrom@lnu.se
2022-06-16 - Industritorget