SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Swecon tillbaka på Entreprenad Live

Med effektiva nyheter för ett lönsamt maskinägande
Äntligen är vi tillbaka på Entreprenad Live och Ring Knutstorp i Skåne den 15-17 september. Efter en lång pandemi och en period med färre möten, så har vi nu kommit igång ordentligt och ser fram mot att träffa våra kunder, partners och leverantörer på den stora mässan i syd.

Trots att det har varit tomt på mässarenorna de senaste åren, så har det hos Swecon och Volvo Construction Equipment utvecklats och lanserats unika nya produkter och tjänster som kommer att göra kundens verksamhet mer effektiv och lönsam – nu och i framtiden. De nyheterna kommer nu att möta besökaren när Swecon kommer till Entreprenad Live.

– Södra Sverige har under lång tid varit och kommer fortsatt vara en väldigt expansiv region, med många nya företagsetableringar, nya bostadsområden samt många infrastrukturprojekt inom regionen. Det är en viktig region för Swecon och det känns väldigt roligt att vi nu kommer ut och kan träffa våra kunder och partners igen, säger Johan Ottosson, försäljningschef region syd på Swecon Anläggningsmaskiner.

De stora nyheterna är flera till antalet, men det mest spännande innehållet i Swecons monter är marknadens bredaste sortiment av eldrivna kompaktmaskiner. Volvo har lanserat fem nya modeller de senaste åren och både minigrävaren ECR25 Electric och hjullastaren L25 Electric finns att provköra på Swecons demonstrationsområde. Den allra senaste hjullastarmodellen heter L20 Electric och finns även den att beskåda i montern. För de som är intresserade kan vi även berätta mer om klimatpremien som gör valet av eldrift enklare och lönsammare.

Utöver det presenterar Swecon ett urval av nya digitala tjänster för att göra arbetsplatsen effektiv, produktiv och säker. Bland annat Connected Map som är ett nytt gränssnitt för arbetsplatsstyrning som demonstreras uppkopplat direkt mot en arbetsplats hos kund. Sist men inte minst berättar vi mer om den uppskattade och kostnadsfria kundportalen mySwecon som har fått en ansiktslyftning med nytt utseende och nya funktioner.

– Det händer mycket i vår bransch både när det gäller effektivitet och elektrifiering och Swecon tar tillsammans med Volvo CE täten på marknaden. Kom gärna och testa de nya elektriska maskinerna och prata med oss om hur du kan ställa om din verksamhet till eldrift på bästa sätt, säger Ottosson.

I övrigt kan besökaren även testa storsäljarna Volvo EC250E och Volvo EWR130E. De båda grävmaskinerna på band respektive hjul har Volvos populära grävsystem Dig Assist installerat. I den statiska delen av montern finns dessutom flera modeller ur Volvos sortiment av hjulgrävare och hjullastare. Som grädde på moset finns specialister ur Swecons personal, redo att svara på kundernas frågor och diskutera Swecons produkter och tjänster.

Fredrik Rigö
Chef Marknadskommunikation
Swecon Anläggningsmaskiner AB
fredrik.rigo@swecon.com
+46105563462

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-13
Från vinfält till väggnära golvbrunnar
2025-06-12
Säkert laddatNytt hos norelemFlera faktorer avgör teknikens genomslagSjälvläkande nätverk nästa steg i teknikenNytt system ska minska fallolyckor
2025-06-11
Castrol satsar på bättre fordonsutbildningSommarstängt hos Helge Nyberg i juliBelysning för ditt elskåpAWS fortsätter miljard­satsa på AI-startupsOptimera industriella projekt med
2025-06-10
Har du tröttnat på att byta pressbackar?Avfallshantering för hela arbetsplatsenMoussi lanserar moderna smidesräckenNy multiturn kit-encoder för stegmotorerRekordintresse för Trädagars 2025
2025-06-09
Besök oss på Paris Air Show 2025Lär dig Aurora Design Assistant i MalmöFPT Industrial i havs­projekt med One OceanXiaomi SU7 Ultra till Gran Turismo 7