Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Bli medlem
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
Kontakt
Bli medlem
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Teknisk keramer & mikrovattenskärning - Del 1
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Teknisk keramer & mikrovattenskärning - Del 1
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Teknisk keramer & mikrovattenskärning - Del 1
Att ta tillfället i akt för ett CERN-anbud
Visa företagsinfo
Att vinna en CERN-upphandling innebär ofta ett stort kontrakt och stabila intäkter. För att vinna måste du uppfylla specifika krav med högt tekniskt innehåll och dessutom vara prisledande. Det här är historien om hur Nanoker Research S.L, specialister på tekniska keramer, tog tillfället i akt och tog steget upp i värdekedjan genom att investera i mikrovattenskärningstekniken.
Nanoker, specialister på tekniska keramer
Nanoker är ett spanskt företag som specialiserar sig på innovation av keramer för forsknings- och industriella applikationer, och levererar såväl småskaliga som stora volymer för industriella ändamål.
De har varit verksamma inom tekniska keramer sedan 2011 och har arbetat för CERN de senaste 6-7 åren.
- Med CERN har vi olika typer av leveranser. Ibland skickar de oss beställningar på delar i små kvantiteter. Ibland lanserar de vad de kallar öppna anbud som är offentlig information, säger Sergio Rivera, Produkt- och Affärsutvecklingschef på Nanoker Research S.L.
CERN öppnar upp för konkurrens
När CERN gör upphandlingar följer de en formell process. Först gör de en marknadsundersökning för att hitta företag som kan producera den del de behöver. Om ert företag passar in i undersökningen kan ni presentera era förmågor. Därefter, om CERN upptäcker att det finns en matchning, uppmanas du slutligen att lämna en offert för anbudet.
Nanoker har haft ett par upphandlingar tidigare med CERN. En av dem med riktigt stor volym på 1,3 miljoner Euro under 1,5 år. I samma licens identifierade Nanoker en ny möjlighet med ett material som kallas aluminiumnitrid, som används för detektorerna. CERN hade inlett en marknadsundersökning för tillverkning av 50 000 delar. Efter den inledande marknadsundersökningen identifierade CERN två potentiella leverantörer, varav Nanoker var en av dem.
- För det här anbudet producerade vi materialet, men vi hade inte någon maskin. Tekniken för att skära delarna skulle mikrovattenskärningsteknik enligt specifikationen och det företag som svarar på anbudet skall ha tekniken internt, säger Sergio Rivera. Ni kan köpa materialet, men om ni inte har tekniken kan du inte gå med på det här anbudet, fortsätter Sergio Rivera.
Business case för att vinna anbudet
Till en början kontaktade Nanoker flera företag med vattenskärningsteknik för att göra egna bedömningar för ett business case och provbitar.
- Vi kontaktade flertalet företag som arbetar med vattenskärning och kunde sedan lämna en offert till CERN baserat på egna beräkningar. Vi visste hur mycket själva materialet kostade, men för vattenskärningen behöver man beräkna tid, förbrukningsmaterial, energiåtgång, abrasivmedel mm, berättar Sergio Rivera.
Affärsplanen som inkluderade investering i en microvattenskäringsmaskin såg mycket bra ut, och dom var redo att lämna in sin offert.
Nanoker behövde också ta fram demodelar som skulle skickas till CERN för tekniskt godkännande. Det finns bara ett fåtal företag i världen som tillverkar maskiner baserade på mikrovattenskärningsteknik. Eftersom två av de ledande leverantörerna båda var från Sverige involverade Nanoker Alain Lennquist, VD på deras svenska representant KG Fridman AB, i sökandet efter potentiella maskinleverantörer och demodelar.
Christian Svensson, Regional Sales Manager på Water Jet Sweden förklarar:
- När Alain Lennquist kontaktade oss behövde han först någon som kunde skära ut testdetaljer till Nanoker. Delar som de skulle skicka till CERN för att få anbudet. Vi förmedlade kontakten med en av våra kunder som nyligen köpt en NCM 10 Micro vattenskärningsmaskin. Den är utrustad med vårt Aphajet TVL-skärverktyg och var perfekt för jobbet, förklarar Christian Svensson.
Water Jet Swedens kund skar till testdelarna och Nanoker skickade några prover till CERN för godkännande. Nöjda med resultatet fick Nanoker positiv respons och vann slutligen upphandlingen.
- Nanoker och ett annat företag homologerades av CERN för leverans, men Nanoker var mer konkurrenskraftigt i anbudet, så de tilldelades hela anbudsavtalet. I CERN, när du väl är tekniskt godkänd, är det mest valuta för pengarna som vinner och den billigare lösningen får anbudet. Men först måste du vara tekniskt godkänd, sammanfattar Sergio Rivera.
Med ett nytt anbud från CERN och en deadline att hålla var det nu hög tid för Nanoker att påbörja upphandlingen av en egen Micro Waterjet-arbetsstation och hitta det företag som levererar den bästa maskinen för ändamålet. Mer om det i vår nästa artikel, Teknisk keramer & mikrovattenskärning - Del 2: Att hitta rätt mikrovattenskärning för högteknologiska keramer.
Vad gör Nanoker Research S.L?
Nanoker utvecklar och tillverkar produkter och lösningar baserade på tekniska keramer och avancerade nano kompositer för olika extrema applikationer. De har spetskompetens inom materialvetenskap och industriella bearbetningsmetoder.
Vad gör Water Jet Sweden AB?
Water Jet Sweden utvecklar, tillverkar och marknadsför avancerade lösningar för vattenskärning och tillhandahåller ett kvalitativt eftermarknadserbjudande med service och reservdelar. Företaget strävar efter att vara det självklara förstahandsvalet för kunder över hela världen som söker lösningar inom vattenskärning där hög kvalitet, högt teknikinnehåll och hög servicestandard är grundelementen.
Vad gör KG Fridman AB?
KG Fridman AB erbjuder ett brett utbud av mekaniska komponenter producerade av europeiska leverantörer. Tack vare deras omfattande nätverk kan de identifiera rätt källa för de delar du behöver. Deras leverantörer tillverkar allt från svarvade och frästa komponenter till fjädrar, stansade delar, sintrade delar, teknisk keramik, precisionskullager och mer, allt i enlighet med dina ritningar och specifikationer. Flera leverantörer är certifierade enligt EN9100 för flyg- och rymdapplikationer, men vi är också närvarande inom medtech, offshore och andra områden där kraven är utmanande och komponenterna är noggrant tolererade.
Vad krävs för att vinna en CERN-upphandling?
Vid upphandling följer CERN en formell process. Först gör de en bred marknadsundersökning för att hitta företag som kan producera den del de behöver. Om ni passar in i kravbilden har ni möjlighet att presentera era förmågor. Om CERN ser att det finns en matchning och ni godkänns tekniskt uppmanas ni att lämna in en offert. Det företag som anger det bästa priset vinner upphandlingen.
Vad behövde Nanoker göra för att vinna upphandlingen?
Nanoker producerade redan materialet, men delarna måste också produceras internt. Därför var de tvungna att planera för en investering i egen produktionskapacitet för mikrovattenskärning och presentera tillverkade för att bli homologerade tekniskt. De gjorde ett affärscase för att lämna offert och hittade en interims partner som kunde ta fram demodelar under tiden som maskinupphandlingen påbörjades.
Water Jet Sweden AB
Lennart Svensson
CEO & President
T: +46 457 455 440
E:
sales@waterjet.se
Nanoker Research S.L
Sergio Rivera
Product & Business Dev Mngr
T: +34662153761
E:
s.rivera@nanoker.com
Nanoker/KG Fridman AB
Alain Lennquist
CEO
T: + 46 70 317 67 62
E:
a.lennquist@nanoker.com
2023-12-08
-
Industritorget
Kontaktinformation
Water Jet Sweden AB
0457-45 54 40
Se hemsida
Skicka e-post
Kontakter
Filmer
Karta
Skriv ut
Tipsa
Postadress
Teknikvägen 4
37238 Ronneby
Besöksadress
Teknikvägen 4
SE-37238 Ronneby
Region
Ronneby
Blekinge län
Sverige
Organisationsnummer:
556516-9066
Grundat:
1992
Anställda:
40
Kontakter
Filmer
Karta
Välkommen till Water Jet Sweden!
Water Jet Sweden grundades 1993 och har med åren blivit Europas ledande tillverkare av vattenskärningsmaskiner. Vårt huvudkontor ligger i Ronneby, Blekinge, vid Sveriges sydkust.
Water Jet Sweden ska utveckla, tillverka och marknadsföra avancerade lösningar för vattenskärning och tillhandahålla ett eftermarknadsutbud med hög kvalitet på service och reservdelar. Vår vision är att vara ett tydligt förstahandsval för kunder över hela världen som söker lösningar med vattenskärning baserat på hög kvalitet, högt tekniskt innehåll och hög servicestandard.
Vår verksamhet bygger på kärnvärden som kvalitet, hållbarhet och kundnytta. Genom ett globalt nätverk av återförsäljare och dotterbolag står vi våra kunder till tjänst i mer än 40 länder.
Välkommen att kontakta oss!
Skicka förfrågan
Relaterade sökord
,
vattenskärningsystem
,
abrasiv vattenskärning
,
skära med vatten
,
vattenskärmaskin
,
Vattenskärning
,
vattenskärningsmaskin
,
vattenskärsystem
Senaste annonser från Water Jet Sweden AB
Grand - kraftull vattenskärningsmaskin för stora materialämnen och udda dimensioner
H model - Funktionell och vattenskärningsmaskin för alla typer av vattenskärning i 2D.
Micro - vattenskärning med fina snitt och extrem tolerans för tillverkning av små komponenter
Premium - flexibel och avancerad vattenskärningsmaskin för vattenskärning i 2D, 2,5D och 3D
Se alla företagets 8 annonser »
Företagets tjänster/produkter
Maskiner: Försäljning
:
Skärmaskiner
Maskintillverkning
:
Bearbetningsmaskiner
Skärning
:
Mikrovattenskärning
,
Vattenskärning
Certifieringar
ISO 9001:2008 – ISO 9001:2015
Kontakter
Klas Wallström
Marknadschef
0457-45 54 40
Skicka e-post
Christian Svensson
Försäljning
0457-45 54 75
Skicka e-post
Nyheter med koppling till företaget
Water Jet visar produktnyheter på Blechexpo
20
25
0
9
1
5
Visar senaste innovationerna inom vattenskärning
Water Jet Sweden lanserar produktnyhet
20
24
0
9
1
3
Som spar tid och förbättrar precisionen
Bystronic väljer Water Jet Sweden
20
24
0
6
0
5
Som servicepartner i Norden och Baltikum
20
24
0
4
2
4
AB Vandskæring A/S investerar
20
24
0
3
1
2
Ny mikroskärningsteknik installerad
20
24
0
2
0
8
Rätt maskin för mikrovattenskärning
20
23
1
2
0
8
Teknisk keramer & mikrovattenskärning - Del 1
20
23
0
9
2
1
Ny maskin i Sveriges största tillväxtregion
20
23
0
8
2
5
Ny teknik förenklar tillverkningen av jetmotorer
20
23
0
6
2
6
Vi ses på Fabtech i Chicago, 11-14 september 2023!
20
23
0
5
1
0
Vattenskärning för tillverkning av medicinska implantat
20
23
0
4
2
6
30 år i vattenskärningsteknikens framkant
20
23
0
3
1
6
Mission completed!
20
23
0
2
0
1
Byter från gasskärning till vattenskärning
20
23
0
1
1
1
Som helt ny efter 21 år
20
22
1
2
1
6
Första FiveX Ultra är redan beställd!
20
22
1
1
0
3
Uppmärksammad lansering på EuroBLECH 2022
20
22
0
4
2
1
Water Jet Sweden - specialister inom vattenskärning
Filmer
Why waterjet cutting technology
Why waterjet cutting technology
Historien om Water Jet Sweden
Water Jet Annual Show 2016
Waterjet Annual Show 2014
Buildning av water jet sweden machine in 3 minutes
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Dold risk i källare och förråd
20
26
0
2
0
9
Inomhusluftkvalitet i fokus
PEAK släpper ny version av CAN-mjukvara
20
26
0
2
0
9
PCAN-Explorer 7 med åtkomst till CAN XL
Palo Alto stärker NextWave-partnerprogram
20
26
0
2
0
9
Ökad lönsamhet och AI-driven säkerhet
Renovera eller köpa nytt?
20
26
0
2
0
6
Konditionsanalys från Dematek gav Stena Recycling svaret
Southco utvecklar blindmatning för datacenter
20
26
0
2
0
6
Hög tolerans för vätskekylning
Skydda dina befintliga kablar
20
26
0
2
0
5
Snabbt och säkert kabelskydd utan demontering
Gravlund effektiviserar massproduktion
20
26
0
2
0
5
Halvautomatisk formpressning sänker kostnader
Säker industri
20
26
0
2
0
5
Fokus på cybersäkerhet
Wiberger utökar sortimentet med kullager
20
26
0
2
0
4
Brett sortiment för snabba leveranser
Så skapar Olsons helheten på Elmia Plåt 2026
20
26
0
2
0
4
Teknik, partners och framtidens plåtbearbetning
Meltolit stärker sin position inom TIG Titan
20
26
0
2
0
4
Expertis som ger resultat
Cybersecurity Event 2026
20
26
0
2
0
4
Exklusivt industriseminarium om cybersäkerhet
Kompetensbrist utmanar säkerhetsbranschen
20
26
0
2
0
4
Behovet av flexibilitet ökar
Red Hat Enterprise Linux stöder Sovereign Cloud
20
26
0
2
0
4
Anpassat för AWS Europeiska moln
Skär anpassade för små maskiner
20
26
0
2
0
4
Effektiva vid låga skärdjup
Framtidens VA-lösningar på VA Tour 2026
20
26
0
2
0
4
Innovationer för hållbar infrastruktur
I lager just nu!
20
26
0
2
0
3
Begagnad utrustning för tung logistik
DOT expanderar verksamheten
20
26
0
2
0
3
Köper Irlands ledande varmförzinkningsföretag, Galco Steel Ltd., med fem fabriker
Bandningsmaskiner
20
26
0
2
0
3
Vilken passar din verksamhet?
Sten möter trä i ny fasadlösning
20
26
0
2
0
3
Träutseende fasader utan kompromisser
ABB automatiserar med Red Hat
20
26
0
2
0
3
Automation-first sparar tid och sänker kostnader
VOCs i inomhusluften under kontroll
20
26
0
2
0
2
HibouAir ger dig full koll
Logisk datahantering möter nya regelkrav
20
26
0
2
0
2
Så behåller du kontrollen
Olika typer av kablage och deras användningsområden
20
26
0
1
3
0
Kablagesystemets roll i modern industri
Svartviks Svarvteknik stärker digital närvaro
20
26
0
1
3
0
Utökar satsningen via Industritorget
Styrrullar från KIPP
20
26
0
1
3
0
Precision som driver produktionen
Uppdaterat sortiment för ökad säkerhet
20
26
0
1
3
0
Tryggare arbetsmiljö
ASSA ABLOY ny SOFF-medlem
20
26
0
1
3
0
Stärker svensk säkerhetsindustri
När är SC4X rätt styrenhet?
20
26
0
1
3
0
För krävande applikationer
Planslipning för industrikomponenter
20
26
0
1
3
0
Så uppnår du hög precision och perfekt yta
Rätt säkring för din bil
20
26
0
1
3
0
Skydda dina elkomponenter från överström
Begagnad utrustning och maskiner
20
26
0
1
3
0
Ett kostnadseffektivt alternativ
Kontrollerad betning
20
26
0
1
3
0
Precision och kvalitet i metallkomponenter
Lastsäkring
20
26
0
1
3
0
Så säkrar du din last för trygg och laglig transport
Så väljer du rätt laserskärmaskin
20
26
0
1
3
0
Bodor Laser – precision och flexibilitet för industrin
Mitutoyo stöttar nästa ingenjörsgeneration
20
26
0
1
3
0
Samarbete med Babeș-Bolyai-universitetet
Så lyckas företag med AI
20
26
0
1
3
0
Vad gör de annorlunda?
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
I lager just nu!
Southco utvecklar blindmatning för datacenter
Så skapar Olsons helheten på Elmia Plåt 2026
Red Hat Enterprise Linux stöder Sovereign Cloud
Gravlund effektiviserar massproduktion
Renovera eller köpa nytt?
Wiberger utökar sortimentet med kullager
Skydda dina befintliga kablar
Sten möter trä i ny fasadlösning
Skär anpassade för små maskiner
Därför väljer allt fler miljöanpassade trähus för framtidens boende
Svartviks Svarvteknik stärker digital närvaro
Uppdaterat sortiment för ökad säkerhet
Hydro Extrusions och Elitfönster samarbetar
Planering och schemaläggning för stabilare drift
Särskild ställningsutbildning
I lager just nu!
Southco utvecklar blindmatning för datacenter
Starkt samarbete för kompromisslös kvalitet
Så skapar Olsons helheten på Elmia Plåt 2026
Donation stärker hjärtforskning
20
26
0
1
3
0
Målinriktad satsning ger kraft framåt
20
26
0
1
2
9
AJ Produkter tilldelas EcoVadis guld
20
26
0
1
2
9
Experter på gummibeläggning
20
26
0
1
2
9
Hydro Extrusions och Elitfönster samarbetar
20
26
0
1
2
9
Hexagon lanserar AI-drivna EcoSys 9.4
20
26
0
1
2
9
Kingston IronKey 200-serien certifierad
20
26
0
1
2
9
Så förbättrar Denali Weld produktionstakten
20
26
0
1
2
9
Kylsystem för komfort och produktion
20
26
0
1
2
9
Isrivarblad för grävmaskiner
20
26
0
1
2
9
Maskinservice för optimal drift & lång livslängd
20
26
0
1
2
9
Hålslipning av större detaljer inom industrin
20
26
0
1
2
9
Att välja rätt flismaskin
20
26
0
1
2
9
Lasersvets
20
26
0
1
2
9
AI-revolutionen driver ökat dataskydd
20
26
0
1
2
9
Industrifastigheter i energifokus
20
26
0
1
2
9
Ny vd tar över rodret på Fumex
20
26
0
1
2
8
Ett riktigt kap…
20
26
0
1
2
8
Ny timmersåg för professionell sågning
20
26
0
1
2
8
Snäckfräsning – precision i mekanisk bearbetning
20
26
0
1
2
8
Bredden i våra produkter
20
26
0
1
2
8
Kvalitetssäkrade skjutstativtruckar
20
26
0
1
2
8
Smörjfri rörelseteknik
20
26
0
1
2
8
Tungaloy möter ökade hårdmetallkostnader
20
26
0
1
2
8
LVT-golv anpassat för nordiska miljöer
20
26
0
1
2
8
Livsmedelsgodkända silikonprototyper
20
26
0
1
2
7
Här ligger de dolda energibesparingarna
20
26
0
1
2
7
Ny eldriven timmersåg för professionell sågning
20
26
0
1
2
6
Lyftbord
20
26
0
1
2
6
Trivsel som gör skillnad
20
26
0
1
2
6
Vi presenterar HibouAir ControlHub
20
26
0
1
2
6
Silikonlister
20
26
0
1
2
6
Fladderputsmaskin OSS 200 för effektiv ytfinish
20
26
0
1
2
3
Nu lanseras nya Millenium!
20
26
0
1
2
3
Planering och schemaläggning för stabilare drift
20
26
0
1
2
3
2026-01-23
Särskild ställningsutbildning
OEM Automatic i internationell expertpanel
Red Hat och NVIDIA fördjupar AI-samarbetet
Rökutsug & ventilation vid svetsning
2026-01-22
Starkt samarbete för kompromisslös kvalitet
En arbetsmiljö utan faropiktogram
En hitmaskin till salu
Castrol och LION Smart samarbetar
Utforska potentialen hos moderna gaffeltruckar
2026-01-21
Effektiva maskiner skyddar dina produkter
Kingston kvar bland största privata 2025
Ett sportfiske-Mekka stänger
2026-01-20
Lund, Malmö och Helsingborg vecka 5!
Gummilösning mötte spännande förfrågan
Framtidssäkrad kylning med ny CO2-kylare
Allt du behöver veta om absorbenter från Myrins
Gradsaxen i modern plåtbearbetning
2026-01-19
MCS Hyrsystem uppdaterar webbgränssnittet
INOMEC lagerför Waterbags
FPT-motorer triumferar på Dakar 2026
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Skicka e-post
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss