SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

DENIOS nya innovativa läckagelarm SpillGuard

Upptäcker kemikalieläckor direkt
Larm som upptäcker spill och ökar tryggheten på arbetsplatsen

Kemikalieläckage som blir liggande kan snabbt medföra en säkerhetsrisk och bli farligt för omgivningen på arbetsplatsen. Förutom exempelvis allvarliga hälsorisker kan även explosionsrisker uppstå när farliga ångor alstras. Läckande kemikalier kostar pengar, både som förstörd råvara och för saneringen av spillet. Att upptäcka spillet så tidigt som möjligt är alltså även av stor vikt för att undvika följdkostnader och juridiska konsekvenser.

- Med SpillGuard connect kan kemikalieläckage identifieras omedelbart och via appen DENIOS connect går larm ut till din smartphone eller surfplatta. En tidig upptäckt av läckaget bidrar till att du snabbt kan vidta åtgärder samtidigt som du får kontroll över uppsamlingskärlets funktionalitet och att kraven på lagstadgad invallningsvolym upprätthålls, säger Linus Jacker, VD på DENIOS AB.

Läckagelarm för alla vanligt förekommande oljor och kemikalier

Det runda larmet, som är lätt att placera har en diameter på 110 mm och aktiveras med en knapptryckning. SpillGuard har en livslängd på fem år där en röd signal visar att larmet fungerar korrekt, medan en högljudd akustisk signal meddelar att den ska bytas ut i god tid. Om sensorn kommer i kontakt med flytande kemikalier går ett larm till din smartphone eller surfplatta. SpillGuard® är designad för detektering av alla vanligt förekommande oljor och kemikalier (även i ATEX zon 0). DENIOS kompabilitetslista visar vilka kemikalier och oljor som testats med SpillGuard® under den definierade perioden på minst 24 timmar.

- Vi är stolta över att presentera små smarta lösningar som drar nytta av digitaliseringens möjligheter för kemikalieförvaring, avslutar Linus Jacker.

Elina Pöyliö Jacker
Pressansvarig Marknad
elP@denios.se
0727-311710
Kontaktinformation
Postadress
Dator­gatan 3
56133 Huskvarna
Besöksadress
Dator­gatan 3 5tr
56133 Huskvarna
Region
Jönköping
Jönköpings län
Sverige
Organisationsnummer:
556613-7930
Grundat: 1986
Anställda: 8
Välkommen till DENIOS AB

I mer än 35 år har vi hjälpt företag - oavsett om det är ett tvåmansföretag eller en stor koncern - att leva upp till det ökande ansvaret och minimera riskerna för människa och miljö vid hanteringen av kemikalier. Med förvaringslösningar, där man kan lagra farliga ämnen på ett säkert och lagenligt sätt. Med produkter, som underlättar hanteringen och skyddar personalen från kontakt med skadliga substanser. Med rådgivning kring säker förvaring och hantering av kemikalier. Med förbrukningsprodukter så som spillskydd, absorbenter och trasor.

Som PARTNER FÖR MILJÖN erbjuder vi våra kunder en säker helhetslösning med produkter och kunskap för smidigare och säkrare kemikaliehantering. Utöver våra standardprodukter utvecklar vi koncept och lösningar för lagring och hantering av farliga ämnen, hela vägen till individuellt planerade lösningar, specialanläggningar och stora anläggningar.

För detta ändamål erbjuder vi en kompetent projekthandläggning - från rådgivning och planering via egen produktion och montering till kontroll och driftsstart. Välkommen att kontakta oss!

Certifieringar

ISO 14001:2008 – ISO 9001:2000

Kontakter

Elina Pöyliö
Marknad
036-39 56 60

Filmer

Dragskåp Vario Flow

Dragskåp Vario Flow
Fatskåp med invallning
Steelsafe Fat- och IBC-skåp från DENIOS - modern förvaring av IBC
Läckagelarm kemikalier SpillGuard
Uppsamlingskärl av plast PolySafe Euroline
DENIOS levererar en brandklassad miljöcontainer till BE Group
Påkörningsskydd och avspärrningar
Förvaringsskåp plåt
Hurtsar från DENIOS
Fatkärra SecuComfort
Test av uppsamlingskärl vid brand
Brandklassade kemikalieskåp
Uppsamlingskärl för fat PolySafe
BioX

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-13
Från vinfält till väggnära golvbrunnar
2025-06-12
Säkert laddatNytt hos norelemFlera faktorer avgör teknikens genomslagSjälvläkande nätverk nästa steg i teknikenNytt system ska minska fallolyckor
2025-06-11
Castrol satsar på bättre fordonsutbildningSommarstängt hos Helge Nyberg i juliBelysning för ditt elskåpAWS fortsätter miljard­satsa på AI-startupsOptimera industriella projekt med
2025-06-10
Har du tröttnat på att byta pressbackar?Avfallshantering för hela arbetsplatsenMoussi lanserar moderna smidesräckenNy multiturn kit-encoder för stegmotorerRekordintresse för Trädagars 2025
2025-06-09
Besök oss på Paris Air Show 2025Lär dig Aurora Design Assistant i MalmöFPT Industrial i havs­projekt med One OceanXiaomi SU7 Ultra till Gran Turismo 7