SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

WithSecure och Mend.io har täppt till en sårbarhet

I populär applikationssäkerhetsplattform
Sårbarheten kunde oåtgärdad ha resulterat i att potentiellt komprometterande säkerhetsinformation om Mend.io-kunder hade läckt ut.

WithSecure™ (tidigare känt som F-Secure Business) publicerade säkerhetsråd för att varna organisationer för en sårbarhet som företaget upptäckt i Mend.io:s applikationssäkerhetsplattform.

Mend.io:s plattform hjälper mjukvaruutvecklare att identifiera och åtgärda sårbarheter och säkerhetsproblem som finns i kodbibliotek. Enligt företagets hemsida har de över 1 000 kunder, inklusive 25 procent av Fortune 100-bolagen.

WithSecure™-personal upptäckte ett problem med Mend.io:s SAML (Security Assertion Markup Language) -inloggningsalternativ, en typ av single sign-on-autentisering som ger användare åtkomst till en mängd olika nättjänster med en enda uppsättning inloggningsuppgifter.

Sårbarheten som upptäcktes av WithSecure™ kunde ha möjliggjort för en Mend.io-kund, som agerar angripare, att använda den sårbara SAML-implementeringen för att komma åt data från undergrupper av andra Mend.io-kunder. Detta i samma software-as-a-service (SaaS)-miljö, genom att gissa sig till eller på annat sätt få tag på en giltig e-postadress från den angripna organisationen. Mend.io har många SaaS-miljöer, med många kunder i isolerade miljöer.

Även om informationen i Mend.io-konton varierar mellan olika företag, så innebär dess användning som en applikationssäkerhetsplattform en ökad sannolikhet för att angripare ska använda uppgifterna. På så sätt kan hotaktörer planera riktade attacker mot sårbara programvaror som de kan identifiera utifrån Mend.io:s data.

"I grund och botten skulle tjänsten för enkel inloggning acceptera alla legitima kunders e-postadresser utan någon ytterligare autentisering. Angripare skulle bara behöva skaffa ett Mend.io-konto i en specifik SaaS-miljö, konfigurera den för att acceptera autentiseringsmetoden för enkel inloggning, och sedan använda en e-postadress för målföretagets konto, steg som alla är genomförbara av dagens cyberbrottslingar,” säger chefsarkitekt Ari Inki, på WithSecure™.

WithSecure™ kontaktade Mend.io kring sina farhågor i maj 2023. Mend.io svarade snabbt och bekräftade WithSecures resultat, varpå de två företagen började arbeta med korrigeringen, som nu har implementerats i plattformen.

"Att säkra våra kunders data är avgörande för vår organisation, och vi är glada över att WithSecure var proaktiva för att hjälpa oss att identifiera och åtgärda detta problem. Genom att arbeta tillsammans kunde vi agera snabbt för att säkerställa att problemet åtgärdades innan någon hotaktör utnyttjade det för att attackera våra kunder,” säger Robert Nilsson, Executive Vice President of Customer Experience på Mend.io.

Mer information kring sårbarhet finns tillgänglig på WithSecure™ Labs:
https://labs.withsecure.com/advisories/mend-cross-tenant-access.

WithSecure™
Inari Anttila, PR Manager
inari.anttila@withsecure.com
tel. +358438240090

Northern Link PR för WithSecure™
Björn Dahlgren
bjorn@nlpr.se
tel. +46761603760
Kontaktinformation

Northern Link PR i Sverige AB

Postadress
Banér­gatan 12
11523 Stockholm
Region
Stockholm
Stockholms län
Sverige
Organisationsnummer:
556834-7198
Grundat: Ej angivet
Anställda: Ej angivet
Välkommen till Northern Link PR.

Vi hjälper företag med nordiska ambitioner.
När det gäller PR och kommunikation, strävar Northern Link PR att vara det bästa valet för företag med svensk eller helt nordiska ambitioner.

Vi ser vikten av meddelanden, strategi och taktik som är nära i linje med dina affärsmål. Därför har vi etablerat kompetens inom en rad tjänster som kan utvecklas och anpassas beroende på din unika situation.

Välkommen att kontakta oss.

Kontakter

Jan Fredriksson
+46 70 716 00 68

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-25
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg
2025-04-24
Elektrisk kantpress Luftkvalitet nyckel till bättre hotellmiljö Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter
2025-04-23
Förbättra greppet och säkerheten Möt experterna på platsInspektera med en Ferret!Maskinmässan i ArlandastadVerizon cybersäker­hetsrapport 2025
2025-04-22
Investera smart: Olsons + LVD i samarbeteUpptäck våra mest prisvärda skrivbordShimada-CNC svarvar Laddlösningar för en ren framtidBredel Heavy Duty-pump
2025-04-21
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad